Takový silný a dobrý slepičí vývar, to je opravdový lék, který povzbudí. Funguje i jako dobrá prevence před různými nepříjemnými virózami v chladném období. Musí se ale vědět, jak ho správně připravit. Zde je pár rad.
Jen slepici nebo i kuřátko?
Ze slepičky je vývar silnější a také více aromatický. A protože její maso má v sobě méně purinů než maso kuřecí, je vhodnější i pro lidi, kteří trpí dnou. Nejlepší je samozřejmě čerstvá Pokud ale nemáme slepičky doma na dvoře a ani v obchodě zrovna ta čerstvá není, musíme vzít za vděk tou mraženou. Slepice se musí vařit déle, protože je tužší. Příprava trvá asi tři hodiny.
Pokud slepičku nemáme po ruce nebo není dost času, můžeme klidně použít kuřátko. Nic tím nepokazíme. Má výhodu, že se vaří jen asi hodinu.
Co tam dáme?
– jednu slepici nebo kuře
– 1 mrkev (větší)
– 1 kořenovou petržel
– ½ celeru
– 1 stonek řapíkatého celeru
– 1 cibuli
– 2 stroužky česneku
– 2 bobkové listy
– ½ lžičky celého pepře
– 1 lžičku soli
– asi 3 litry vody
Důležitá je vhodná příprava!
Aby se jednalo skutečně o lék, musíme při přípravě vývaru postupovat správně. Jen tak docílíme toho, že bude obsahovat dostatek potřebných živin a vitamínů. Co takhle poučit se od slavné kuchařky? Zkusíme radu Magdaleny Dobromily Rettigové. Se zeleninou pracujeme tak, že ji rozdělíme na dvě poloviny. Tu první necháme vcelku a dáme vařit s masem a kořením. Asi 15 minut před dovařením vývar zcedíme a vrátíme do něj je maso nakrájené na kousky. Pak přidáme druhou polovinu zeleniny, kterou předtím nakrájíme a krátce osmahneme na másle. Vaříme ještě čtvrt hodiny a přidat můžeme nudličky nebo kapání.
Pokud polévku dáváme nemocnému, servírujeme mu jen čistý vývar. Jeho organismus tak nebude zatěžován trávením složitých bílkovin. U těch pacientů, kteří mají ještě horečku odebereme raději i přebytečný tuk (tučnější je polévka ze slepice).