Chov zvířat je určitě hezkým koníčkem, ne každý chovatel, ale dokáže vytvořit pro zvíře vhodné podmínky. Dříve než si nějaké zvířátko pořídíme, měli bychom vždy zvážit, jestli jsme schopni, pokrýt všechny jeho potřeby. Jedním slovem se jedná o Welfare, znamená to povinnost chovatele obstarat vyhovující pohodu a dobrý zdravotní stav zvířat. Nejen fyzický, ale i emoční. Bohužel se v posledních letech stává velkou módou chov zvířat netradičních.
Lvi, pumy a jiné kočkovité šelmy nejsou žádnou výjimkou. Každý chovatel si musí uvědomit své finanční schopnosti a nároky zvířat na dostatečně veliký prostor k žití. Pořízení těchto exotických zvířat je velice nákladné, zvlášť pokud si necháte jedince přivézt ze zahraničí na zakázku. Oblíbené je zakládání různých minifarem, které ve snaze nalákat návštěvníky, jsou ochotni chovat téměř cokoliv, aniž by svým zvířecím svěřencům připravili vhodné podmínky.
Velké šelmy potřebují dostatečné množství kvalitního krmení, přísun vitamínů a prostor k pohybu. Obytný prostor šelmy, by měl co nejvíce připomínat jejich přirozené prostředí. Obzvlášť obtížná je péče o koťata. Vyvážená krmná strava je důležitá pro jejich zdárný vývoj. Kromě výše zmíněných potřeb je nutné, důkladné zabezpečení zvířete. Nesmíte zapomenout, kolik velké zvíře váží v dospělosti. Tyto velké kočkovité šelmy rozhodně nejsou vhodnými parťáky na venčení mimo jejich ubytovací areál, přestože je chovatel chová již od kotěte. Venku je pro šelmy mnoho zajímavých podnětů a jejich chování může být nevyzpytatelné a přeci jen udržet na vodítku šelmu vážící kolem sto třiceti kilogramů, není jednoduché.
Pokud vám zvíře uteče z výběhu, budete za situaci zodpovědní vy, jako chovatel.
Mnoho chovatelů si ani neuvědomí, že zvíře v období říje může být hlučné.
Proto velmi dobře pořízení exotického zvířete zvažte a informace sbírejte i od chovatelů, které tyto šelmy již vlastní.