Site Overlay

Dřevěný zahradní altán


Dřevěný stavební altán není na výstavbu tolik náročný, ale i tak by se tento úkol měl svěřit do rukou odborníků. Kromě výstavby se jedná i o vybudování základů pro nosné patky a dále se jedná o pokrytí střechy nějakou krytinou. O realizaci celého altánu se Vám může postarat altán https://www.pergoly-trutnov.cz/.

Stavba základů

Základy se vybudují pomocí zemního vrtáku, ten totiž vyhloubí jamky až do hloubky půl metru. Pokud se jedná o lehkou anebo o středně těžkou půdu, stačí ručně otáčený vrták. Jestliže je půda jílová nebo kamenitá, je lepší motorová verze, ale pokud se jedná o větší kameny, tak by se vrták neměl používat, aby nedošlo k zranění.

Když jsou jamky vyhloubené, tak se dno vysype pískem nebo mletým vápencem. Potom pokračuje betonáž. Kvalitní beton se spojí s nastříhanou kari sítí a také například čediče, to nám vytvoří odolný základ, který neroztaj, ani ty největší mrazy.

altán a jezero

Zrání základů

Když skončíme s betonáží pro patky, necháme beton zrát 3 až 5 týdnů. Pokud bychom s montáží začali dříve, než by beton byl vyzrálý, při vrtání děr pro šrouby patek, by nám mohl beton popraskat a znehodnotit se. V zimě by nám beton ještě více znehodnotila voda a základy bychom museli dělat znova.

altán v zimě

Montáž

Zahradní altán lze pořídit jako stavebnici. Tudíž všechny díly jsou přesně nařezány, impregnovány a tedy zbývá jen montáž. Montáž nabízejí i dodavatelské firmy. Začneme nejdříve smontováním nosné konstrukce. K tomu je potřeba vrtačka, aku šroubovák a pořádné šrouby, ty nám kostru budou řádně držet. Šroubovák je lepší kvalitnější a ruční šroubování by bylo nepohodlné a trvá déle.

Když je postavená kostra, pokračuje se stavěním střechy. Nejjednodušší je střecha plochá nebo mírně skloněná. O to náročnější je střecha ve tvaru jehlanu.

Ochranný nátěr

Dřevo už je impregnované, ale je vhodné ho natřít ještě lazurou. Nejdříve natřeme celou konstrukci včetně střechy, a jak upevníme prkna natřeme i je. Když je montáž dokončená upevníme patky k základům. Naposled přichází střešní krytina, ta nejčastější je kanadská šindel.