Ceny nemovitostí každým rokem astronomicky rostou a stále větší procento střední třídy pomalu ale jistě na pořízení vlastní nemovitosti zkrátka už nestačí. Společně s cenami nemovitostí se zpřísňují i podmínky pro získání hypotečních úvěrů na bydlení. Za zpřísňujícími se podmínkami může povětšinou spotřebitelský zákon, jehož znění pravidelně upravuje Česká národní banka. Naposledy tak učinila v dubnu loňského roku, kdy reagovala na aktuální nařízení vlády ohledně koronaviru. Krom zákonem daných podmínek pro schválení hypotéky si jednotlivé bankovní i nebankovní instituce ještě nastavují své vlastní tak, aby měly co možná největší jistotu, že úvěr dlužník zvládne splatit. Za zamítnutým úvěrem je tak zapotřebí hledat spíše složitou legislativu, než neochotu bankovních subjektů půjčovat peníze.
Česká národní banka také poskytovatelům úvěru přikazuje důkladnou lustraci každého žadatele, pokud by tak neučinily, mohlo by to pro ně znamenat nedozírné následky. Dlužník by mohl celou smlouvu napadnout pro její neplatnost a nadále by splácel dle svých finančních možností. Veškeré úvěry i poplatky by splácet nemusel vůbec.
Krom bankovních domů, však nesmíme zapomenout ani na nebankovní společnosti, které jsou známé hlavně díky svému rychlému zprostředkování spotřebitelským úvěrů. Některé společnosti však přichází i s nebankovními hypotékami https://www.hypoteka-bez-registru.net/nebankovni_hypoteka/, které jsou pro mnohé žadatele velice benevolentní. Pokud tedy žadatel z jakéhokoliv důvodu při žádosti o úvěr v bance neuspěje, není ještě všemu ztraceno. Nebankovní instituce na takové žadatele čekají s otevřenou náručí. Nebankovní instituce neprověřují žadatele v registru dlužníků a mnohé nevyžadují ani stálý příjem. Nebankovní společnosti jsou tak jasnou volbou pro problémové žadatele.