Site Overlay

Jaký by měl být písek do pískové filtrace


Kdo má na zahradě bazén, ví, že udržet vodu ve stavu vhodném ke koupání po celou sezónu není nic snadného. Pokud dáme věcem volný průběh, můžeme počítat s tím, že se zde, zvláště za horkých dnů, kterých je v létě požehnaně, začnou rozkládat nálety, jako jsou listy, okvětní plátky či hmyz nebo jiná zvířata, která se ve vodě utopila.

To vše samozřejmě představuje výtečný přísun živin pro řasy, které se následně začnou množit tím rychleji. A než se nadějeme, má voda v našem bazénu zelený povlak, a o koupání si můžeme nechat leda zdát, tedy pokud nechceme riskovat kožní problémy.

bazen5

Je tedy jasné, že se musíme většiny nečistot zbavit co nejdříve. Jenže jak na to? Samozřejmě existuje vybírání největších kusů síťkou, jenže u otevřených typů bazénu byste s ní mohli vybírat nálety 24 hodin denně, a stejně by to nestačilo. A zdaleka ne každý je ochoten toto martyrium podstoupit.

Není proto divu, že se používají nejrůznější filtrační systémy, které nám mají pomoci tento úkol usnadnit. Fungují následovně: voda z bazénu je přes čerpadlo nahnána do filtru. Zde projde přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot. Následně je puštěna zpět do bazénu.

Tím nejběžnějším typem filtračního média je písek. A není divu, k tomuto účelu byl používán již ve starověku. Lidé věděli, že voda, prohnaná přes písek, je čistá, a i když může být lehce hnědě zabarvená, je pitná.

bazen6

Dnešní filtry jsou samozřejmě konstruovány tak, aby voda zabarvena nebyla. K tomu je však potřeba vyřešit ještě jednu otázku: jaký písek do pískové filtrace použít? Přeci jen, pokud srovnáte ten od nás z pískovny a ten například ze Sahary, okamžitě vidíte ten rozdíl. Jaké by tedy měl mít vlastnosti?

Měl by mít především co nejmenší hustotu zrn, ale zároveň by měl být kompaktní. To znamená, že po namočení vytvoří prakticky pevnou hmotu, ze které se nic neodlamuje. A ano, takový písek existuje.

Sice to může stát nějaké hledání, ale věřte, že za čistý bazén to rozhodně stojí. Nemyslíte?