Site Overlay

Proč solární plachta šetří vaši kapsu


Když vám někdo oznámí, že byste měli váš zahradní bazén také zakrývat solární plachtou, a to zejména z ekonomických důvodů, můžete si ty ekonomické důvody představit ve více variantách. Kupříkladu vás napadne, že ušetříte pár korun na bazénové chemii a na běhu filtračního okruhu tím, že zabráníte spadu nečistot na hladinu. Samozřejmě záleží na prostředí, kde je bazén umístěn, ale svůj efekt to nepochybně má.

voda v bazénu

Do bazénu nebudou zároveň padat brouci, mušky, vosy, včely a motýli, pro které je vodní hladina většinou smrtící pastí. Některým druhům hmyzu voda ale přímo vyhovuje, pohybují se po vodní bláně jako na kluzišti, třeba taková vodoměrka.

koupání v bazénu

Na co byste ale neměli zapomínat, je vypařování vody. Toto je jev, jehož důsledky nelze zanedbávat, a zejména u větších rozměrů bazénů se jedná o velmi zásadní záležitost. Mohli bychom si tu provést jednoduchý matematický výpočet, abyste měli lepší představu o finančních úsporách, kterých se solární plachtou docílíte.

Dejme tomu, že máte na zahradě bazén obdélníkového tvaru, o rozměrech 3 x 6 metrů, tedy o celkové ploše 18 metrů čtverečních. Za jediná den se z jednoho čtverečního metru vodní plochy vypaří přibližně 5 litrů vody. Z osmnácti metrů to tedy bude 90 litrů. Za týden to bude již 630 litrů a za měsíc přibližně 2,7 kubíku vody. Kdybyste provozovali bazén pět měsíců v roce, za tu dobu se z něj vypaří 13,5 kubíku vody. A vynásobíte-li toto množství vodným a stočným, cca 120 Kč za kubík, za jednu koupací sezónu doslova vyhodíte oknem 1 620 Kč. Nač vyhazovat peníze oknem, když nemusíte, nehledě na to, že solární plachta vám vydrží třeba deset let bezvadně sloužit, takže za tu dobu ušetříte šestnáct tisíc korun. A pro zajímavost si zkuste propočítat, kolik vody se vypaří z plaveckého venkovního bazénu v Praze na Slavii, který měří na délku 50 metrů a na šířku 20 metrů. Budete možná udiveni, kolik stojí pouhé dopouštění vody do nádrže každý měsíc.