Instalatéři řeší v domácnosti (kromě závad plynových spotřebičů a rozvodů) dva druhy problémů – buď voda odněkud neodtéká, anebo naopak protéká. Neodtékající voda se týká odpadů a kanalizací, protékající voda zas topení nebo rozvodů vody. Co je větší patálie? Domníváme se, že obojí není záviděníhodná situace, ale mnohdy je protékání vody větší problém. Zejména tehdy, není-li známo přesné místo, odkud voda teče.
Někdy se protékající voda nemusí projevit tak razantně, jako vodotryskem přímo ve sklepě z vadné armatury, může jít o skrytou závadu, a voda nenávratně mizí kamsi do kanalizace, do zeminy v podloží, do omítky či základů zdiva. Jedním z příkladů může být dlouho trvající průnik vody ve sklepě, v prostorách, které jsou samy o sobě vlhké, a kde vás vlhká či mokrá zeď ani nepřekvapí. Někdy se na závadu přijde až ve chvíli, kdy zjistíte enormní spotřebu vody na měřidle u hlavního uzávěru.
Podstatné však je, že se dnes poměrně snadno dá zjistit, kudy voda odtéká, a to s velkou přesností, takže není nutné rozkopávat půl domu, abyste prohledávali centimetr po centimetru. Provádí se to buď formovacím plynem, anebo poslechovými (akustickými) tyčemi, což je metoda bezpečná, zdravotně nezávadná a hlavně účinná.
Jakmile se zjistí místo závady, stačí odkrýt zdivo či obklad pouze tam, a přikročit k opravě. Instalatérské firmy tedy mohou během krátké doby jak zjistit únik vody, tak dovedou i problém napravit výměnou vadného dílu.
Nemusíte se tedy obávat obložit koupelnu s tím, že za obkladem vede vodovodní potrubí, pokud si zachováte některé obkladačky jako rezervní, může být i tato mnohdy fatální věc vyřešena elegantně, aniž by někdo poznal, že k ní došlo. To samé se týká i topení v podlaze, tam také stačí odebrat jen pár centimetrů čtverečních dlažby, aniž byste museli do obýváku vjet se sbíječkou a celou podlahu rozkopat.